Program

PKS

Predkongresni simpozij

Voditelj: Nora Nikolac Gabaj

12:00-12:30

10 najčešćih pogrešaka prilikom pisanja znanstvenog rada

Marijana Miler (Zagreb, Hrvatska)

12:30-13:00

(Zlo)upotreba statistike u znanstvenom objavljivanju

Nora Nikolac Gabaj (Zagreb, Hrvatska)

13:00-13:30

Kakve veze ima salama sa znanošću?

Vesna Šupak Smolčić (Rijeka, Hrvatska)

13:30-14:00

Kamo da pošaljem svoj članak?

Ana Turčić (Zagreb, Hrvatska)

14:00-14:30

Stanka

PIR

14:30-15:00

Predkongresna industrijska radionica

PKS/PCS

Predkongresni simpozij mladih

Voditelj: Ivana Lapić

15:00-15:20

Personalizirana prehrana bazirana na mikrobiološkom profilu crijeva 
Ena Melvan (Split, Hrvatska)

15:20-15:40

SARS-CoV-2 pandemija i laboratorij: iskustvo Sveučilišne bolnice u Padovi

Ada Aita (Padova, Italija)

15:40-16:00

Izazovi uvođenja proširenog novorođenačkog probira u Republici Hrvatskoj

Iva Bilandžija Kuš (Zagreb, Hrvatska)

16:00-16:20

Sve je lako kad si mlad: osobna iskustva uključivanja u stručne aktivnosti

Tara Rolić (Osijek, Hrvatska)

19:00-19:45​

Otvaranje kongresa / KRAŠ Auditorium

19:45-20:30​

Uvodno predavanje KRAŠ Auditorium

20:30-22:00

Koktel dobrodošlice KRAŠ Auditorium

PS1

Sekcija “Pitajte stručnjaka”

Voditelj: Lara Milevoj Kopčinović

8:00-8:45

Uređivanje biomedicinskog časopisa: pogled iznutra

Daria Pašalić (Zagreb, Hrvatska)

PS2

Sekcija “Pitajte stručnjaka”

Voditelj: Dario Mandić

8:00-8:45

Sve što ste oduvijek željeli znati o vanjskoj kontroli kvalitete (a niste se usudili pitati) - CROQALM

Jasna Leniček Krleža (Zagreb, Hrvatska)

8:45-9:00

Stanka

S1

Simpozij 1

Nove tehnologije u laboratorijskoj medicini

Voditelj: Željko Debeljak

9:00-9:20

Totalna automatizacija, testiranje-uz-krevet i nosivi uređaji: tko će biti pobjednik u laboratorijskoj medicini

Mario Plebani (Padova, Italija)

9:20-9:40

Sekvenciranje nove generacije u personaliziranoj medicini i farmakogenomici

Mario Štefanović (Zagreb, Hrvatska)

9:40-10:00

Dijagnostičke primjene slikovne spektrometrije masa

Željko Debeljak (Osijek, Hrvatska)

10:00-10:15

Rasprava

10:15-10:45

Stanka

PL1

Plenarno predavanje 1

Voditelj: Dunja Rogić

10:45-11:30

Je li vanjska kontrola kvalitete korisna?

Sverre Sandberg (Bergen, Norveška)

IR

11:45-12:45

Industrijska radionica

PS

12:45-13:45

Posterska sekcija

13:45-14:30

Stanka za ručak

IR

14:30-15:15

Industrijska radionica

S2

Simpozij 2

Primjena znanosti o podatcima u poboljšanju laboratorijske dijagnostike

Voditelj: Lidija Bilić-Zulle

15:15-15:35

Razvoj (laboratorijske) medicine sa stajališta digitalne revolucije

Ivan Vidaković (Rijeka, Hrvatska)

15:35-15:55

Analiza podataka u generiranju novih znanja

Lidija Bilić-Zulle (Rijeka, Hrvatska)

15:55-16:15

Primjena rudarenja laboratorijskih podataka

Vesna Šupak Smolčić (Rijeka, Hrvatska)

16:15-16:30

Rasprava

PS1

Sekcija “Pitajte stručnjaka”

Voditelj: Nora Nikolac Gabaj

8:00-8:45

Biostatistika i interpretacija rezultata

Lidija Bilić-Zulle (Rijeka, Hrvatska)

PS2

Sekcija “Pitajte stručnjaka”

Voditelj/: Vesna Šupak Smolčić

8:00-8:45

Autovalidacija

Vladimira Rimac (Zagreb, Hrvatska)

Ana Turčić (Zagreb, Hrvatska)

8:45-9:00

Stanka

S3

Simpozij 3

Novosti u hematologiji

Voditelj: Leida Tandara

9:00-9:20

Novi parametri na hematološkim brojačima kao dodana vrijednost u dijagnostici trombotskih mikroangiopatija

Marija Miloš (Zagreb, Hrvatska)

9:20-9:40

Automatizirane metode za brojenje i diferencijaciju stanica u uzorcima ekstravaskularnih tjelesnih tekućina

Lara Milevoj Kopčinović (Zagreb, Hrvatska)

9:40-10:00

Mikroskopska analiza razmaza periferne krvi digitalnog doba

Leida Tandara (Split, Hrvatska)

10:00-10:15

Rasprava

10:15-10:45

Stanka

PL2

Plenarno predavanje 2
Voditelj: Sanja Mandić​

10:45-11:30

U svakom medicinskom biokemičaru skriva se lider. Probudimo ga!

Ana-Maria Šimundić (Zagreb, Hrvatska) 

IR

11:45-12:45

Industrijska radionica

PS

12:45-13:45

Posterska sekcija

13:45-14:30

Stanka za ručak

IR

14:30-15:00

Industrijska radionica

S4

Simpozij 4

Suvremeni laboratorij i medicinski biokemičar u njemu

Voditelj: Dunja Rogić

15:00-15:20

Racionalno naručivanje pretraga – od dojma do djelovanja

Dunja Rogić (Zagreb, Hrvatska)

15:20-15:40

Biokemičar kao konzultant – mit ili stvarnost 

Ivana Rako (Zagreb, Hrvatska), Margareta Radić Antolic (Zagreb, Hrvatska)

15:40-16:00

Laboratorij kao poslovni proces: automatizacija, informatizacija i optimizacija

Vatroslav Šerić (Osijek, Hrvatska)

16:00-16:20

Akreditacija prema normi ISO 15 189 u RH – jesmo li za ili protiv?

Ivana Lapić (Zagreb, Hrvatska)

16:20-16:30

Rasprava

19:30-23:30

Kongresna večera*


*U okviru kongresne večere održat će se prezentacija najboljih postera i dodjela nagrada

PS1

Sekcija “Pitajte stručnjaka”

Voditelj: Željko Debeljak

9:00-9:45

Savršeni postupak javne nabave - nemoguća misija

Leida Tandara (Split, Hrvatska)

PS2

Sekcija “Pitajte stručnjaka”

Voditelj: Sanja Mandić

9:00-9:45

Razgovarajmo o ljudskoj reprodukciji – plodnosti i problemima neplodnosti

Marijan Tandara (Split, Hrvatska)

9:45-10:00

Stanka

S5

Simpozij 5

Laboratorijska dijagnostika u pedijatriji

Voditelj: Dario Mandić

10:00-10:20

Biomarkeri starvacije u pedijatrijskoj anoreksiji nervozi

Orjena Žaja (Zagreb, Hrvatska)

10:20-10:40

Laboratorijska dijagnostika kongenitalne adrenalne hiperplazije primjenom LC-MS/MS tehnike

Dario Mandić (Osijek, Hrvatska)

10:40-11:00

Kongenitalna adrenalna hiperplazija – izazovi u dijagnostici

Katja Dumić Kubat (Zagreb, Hrvatska)

11:00-11:15

Rasprava

11:15-11:45

Stanka

IR

11:45-12:45

Industrijska radionica

12:45-13:30

Stanka za ručak

S6

Simpozij 6

Analiza hormona štitnjače: izazovi i rješenja

Voditelj: Sanja Mandić

13:30-13:45

Hormoni štitnjače u trudnoći

Vesna Horvat (Osijek, Hrvatska)

13:45-14:00

Uhvati me ako možeš

Iva Lukić (Osijek, Hrvatska)

14:00-14:15

Laboratorijska obrada štitnjače iz perspektive liječnika

Darko Kaštelan (Zagreb, Hrvatska)

14:15-14:30

Dizajniranje, implementacija i evaluacija autovalidacijskih pravila za hormone štitnjače

Sanja Mandić (Osijek, Hrvatska)

14:30-14:45

Rasprava

14:45-15:00

Zatvaranje kongresa

POD POKROVITELJSTVOM